Подробна информация за маршрута
Заедно с този GPS трак ще опиша маршрута за изкачване на връх Мальовица от хижа Мальовица, която е най-близката хижа до него. Ако обаче търсите най-удобния изходен пункт, до който се достига с автомобил, вижте описание за изкачването на връх Мальовица от ЦПШ Мальовица.
Тази част на Рила е изключително живописна, което прави преходът много разнообразен и дава на тази дестинация допълнителен чар.
Най-важното за маршрута от хижа Мальовица до връх Мальовица
- Началната точка хижа Мальовица е достъпна само пеша. Не трябва да се бърка с ЦПШ Мальовица при Меча поляна, където е най-удобният изходен пункт за хижата и за изкачване на връх Мальовица.
- Маркировката е отлична. Почти до върха се следва червена маркировка, която до Втора тераса върви успоредно със синята. За Мальовица се отклоняваме 400 метра маркировката по билото.
- Питейна вода има на хижа Мальовица. До Еленино езеро може да се използва Мальовишка река и нейните притоци при нужда.
- Теренът е предимно каменист.
- Открит/сенчест – маршрутът се движи изцяло на открито.
- Опасен участък има само на едно място малко преди върха. По мое мнение би било проблем основно за хора със страх от височини. Все пак подхождайте внимателно към него.
- Имайте предвид, че в края на пролетта и началото на лятото има голяма вероятност нивото на реката да е високо и да се наложи на места сериозно газене и дори да е непроходимо.
Можем да разделим маршрута от хижа Мальовица до връх Мальовица на три почти равни като време части:
- От хижа Мальовица до Втора тераса
- От Втора тераса до Еленино езеро
- От Еленино езеро до връх Мальовица
От хижа Мальовица до връх Мальовица
Първата част е най-леката от трите. Нагоре има две така наречени тераси, но разходката е толкова приятна, че може да не усетите как сте стигнали до втората. Рила планина просто те пленява. Тук има една огромна канара с паметни плочи и тук туристическата маркировка се разклонява. Синята напуска вляво към заслон БАК (Орловец), докато ние оставаме само по червената нагоре.
След Втора тераса наклонът значително се увеличава. Веднага се усеща разликата в дишането. Тук на места е хубаво да внимавате да не се подхлъзнете, защото е стръмно и сипесто. Не би трябвало обаче да има проблем, като си гледате в краката.
Еленино езеро те кара да спреш. Освен че е обаятелно, вероятно ще ти е добре да починеш преди изкачването на връх Мальовица. Оттук нагоре склонът е скалист с голям наклон, но сравнително безопасен. Може би е най-тежката част от прехода, но пък траеполовин час, докато излезем на билото.
Веднага ни грабва гледката към Рилския манастир от другата страна. После става почти равно, макар и каменисто. Тук е участъкът, който е доста тесен и заобикаля голяма канара над пропаст. Ако внимавате не би трябвало да има проблем. След това е лесно. Връх Мальовица няма този внушителен вид от тази си страна. Намира се на стотина-двеста метра от билото и представлява една обширна равна поляна. А от най-високата му точка се вижда цяла Рила планина, че и още по-надалеч.
Накъде да продължим след връх Мальовица?
Тази част от планината е една от най-привлекателните. Ако не смятате да се връщате обратно към ЦПШ имате няколко варианта за продължение по билото:
- Преход до хижа Иван Вазов (3:30 часа).
- Преход до Седемте рилски езера (3 часа до Езерния връх, 6 часа до лифта).
- Слизане през циркуса на Урдини езера и връщане към ЦПШ (7-8 часа).
- Преход до Раздела и слизане по Зелени рид към ЦПШ (8-9 часа).
- Стръмно слизане към Рилския манастир по синята маркировка след връх Мальовица (3:30 часа).
- Ако сте гледали на картата за пътека към връх Орловец и БАК – маршрутът е доста опасен и силно препоръчвам да се избягва.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук