Исторически забележителности
Античен театър – гр. Пловдив
Първоначално амфитеатрите са създадени за народните обичаи и празненства, за да може все повече хора да присъстват и да могат да вижда добре това което се случва. Постепенно се обособява театралното изкуство и подобни места са най-удобни за изнасянето на представления. С годините културното значение на театърът се разраства и нуждата от подобни съоръжения става все по-голяма, особено за големите…
Прочети повечеАрхитектурно-музеен резерват „Царевец“
Велико Търново, безспорно, е един от най-красивите градове в България и съчетанието с богатата му история го прави задължителна дестинация за посещение. Разпростира се върху множество възвишения, а голяма част от него се намира в прегръдката на река Янтра. Това е центъра на културата на града, из който се прескача от забележителност на забележителност. Най-величествена от всички е крепостта Царевец….
Прочети повечеАрхитектурно-музеен резерват Арбанаси
Счита се, че село Арбанаси съществува от времето на Второто българско царство, около 12 – 13 в. или по-точно от победата на цар Иван Асен II над армиите на Теодор Комнин при Клокотница през 1230 г. Тогава в българските предели влизат Арбанашките земи, както са наричали тогава днешна Албания. Хора от новите земи се заселват на едноименното плато до Търново. Първите официални…
Прочети повечеАсенова крепост
Ако някога сте пътували от Асеновград за Смолян едва ли сте пропуснали една от най-големите забележителности в този регион. На голяма отвесна скала, точно над прохода, се извисява старинната фигура на “Св. Богородица Петричка”, единствената изцяло запазена част от Асенова крепост. Тя лежи на самия ръб на масива, сякаш готова всеки момент да се откърши от него. Близо хилядолетие, обаче,…
Прочети повечеБелоградчишка крепост „Калето“
Белоградчишка крепост се намира в непосредствена близост до град Белоградчик, само на 1.5 км от него. Много значителни събития са свързани с нея, по-голяма част от които са обуславят борбата за освобождение на българите – хайдушките набези начело с хайдут Велко, който дори успява да превземе крепостта за кратко, въстанията през 1850 г., действията на четата на Панайот Хитов, обсадата на руските…
Прочети повечеВръх Околчица
– “Тоз, който падне в бой за свобода, той не умира.” – това е написал великият Христо Ботев приживе. – “На великия Ботев. Изпълни се пророчеството твое – жив си ти!” – в отговор е написано на малка скала до лобното място на поета-революционер. Жив е той и жив е спомена за неговите братя по оръжие. Издига се гордо и…
Прочети повечеДържавен културен институт „Културен център „Двореца“
През 1924 г. Южна Добруджа е била във владението на Румъния. След посещението си по тези земи румънската кралица Мария Александрина Виктория де Единбург се влюбила в сребристите склонове на балчишките скали и благоприятния климат на местността. За това решила да построи тук своята лятна резиденция. До самия морски бряг, където били разположени старите мелници тя открила мечтаното от нея място,…
Прочети повечеЕпископска базилика – гр.Сандански
Епископската базилика е открита при разкопки сравнително скоро, през 1989 г., от директора на Археологическия музей в Сандански Владимир Петков. Намира се в центъра на града, точно до Археологическия музей, а навремето е била в североизточната част на древния град Партикополис. Датира от 4 – 5 в. Била е една от най-големите сгради по това време в населеното място, а целият комплекс…
Прочети повечеИсторико-археологически резерват „Шуменска крепост“
На скалистите висини над град Шумен, в местността Хисарлъка се издига старинната Шуменска крепост. Най-далечните сведения за съществуването й са от преди 3200 години, която я нарежда сред най-старите укрепления на територията на България. Стратегическото й местоположение и естествената непристъпност от три страни са предпоставки още в далечното минало тук да бъде изграден отбранителен пункт. Дълголетната й история е съпътствана…
Прочети повечеИсторическа местност „Петрова нива“
Петрова нива е местност в планина Странджа, в землището на с. Стоилово, близо до турската граница. На това място на Преображение (11 до 13 юли) през 1903 г. заседава конгрес на Вътрешната революционна организация на българите от Тракия, на който се взема решение да бъде подкрепено Илинденското въстание, започнало вече в Македония. Това е общо усилие за присъединяването на Странджа, Одринска и Беломорска…
Прочети повече