Подробна информация за маршрута
Изкачването по маршрута от хижа Васил Левски до връх Ботев е дълго, но мога да кажа леко, в сравнение с повечето маршрути до най-високия връх на Стара планина. Натоварването е добре разпределено, като само първите и последните 40-50 минути са тежки. Останалото е с умерен наклон. Проблемът тук може да бъдат стадата по маршрута и по-скоро пастирските кучета. След излизането от горския пояс е добре да подхождате с внимание до разклона в местността Дюза.
Най-важното за маршрута от хижа Васил Левски до връх Ботев
- Началната точка хижа Васил Левски е достъпна само пеша, като най-удобния изходен пункт за нея е Карлово (4:30 часа).
- Маркировката е добра, но и няма къде да се объркате. До заслон Ботев е зелена, след което е червена.
- Питейна вода по маршрута има на заслон Ботев и на върха.
- Теренът е предимно примесен почвен и каменист.
- Открит/сенчест – само в началото (по-малко от час) се върви през гора, след което е на открито.
- Опасностите са свързани единствено с пастирските кучета, които споменах
Можем да разделим маршрута от хижа Васил Левски до връх Ботев на три части:
- От хижа Васил Левски до местността Дюза (2 часа)
- От местността Дюза до заслон Ботев (1:30 часа)
- От заслон Ботев до връх Ботев (1 час)
От хижа Васил Левски до местността Дюза (Петолъчката)
Тръгваме от хижа Васил Левски към връх Ботев по стръмна пътека през гората. Маркировката в тази част е три цвята – зелен, син и червен. Пътеката лъкатуши на серпентини, и след 40-50 минути излиза от горския пояс. Малко след това наклонът силно се променя в наша полза – вече е доста полегат.
Оттук започва участъкът със стадата. Всъщност, не знам дали са няколко, аз видях само едно. Ако всичко е нормално, не би трябвало да имате проблеми. Когато аз минавах, животните бяха високо по склона и не срещнах кучета. Но преди това мои познати са имали неприятности, както и единият хижар на заслон Ботев, който сподели, че му се е наложило да използва щека. Двата случая са в рамките на два дни.
Ридът, на който се намира местността Дюза, се вижда отсреща над борова гора. Около 2 часа след началото на прехода достигаме до него. Тук е разклонът, който наричат още Петолъчката. Надясно по червената маркировка е хижа Равнец. Направо, по синята, е хижа Рай. Вляво е нашият зелен маршрут към връх Ботев, която подсича билото. А още по-наляво – по рида – се изкачва връх Жълтец по зимната колова маркировка.
От местността Дюза до заслон Ботев
Оттук нататък сме по-спокойни и следваме само зелена маркировка. Пътеката продължава с едва забележим наклон, подсичайки билото на Стара планина. Преминаваме през три долчинки, по които се спускат спокойни поточета. Чудесно място за разхлада и кратка почивка. Така, след третото подвиване на рида излизаме на заслон Ботев. Там може да се подкрепите с храна и напитки преди финалното изкачване на връх Ботев. От Петолъчката до тук се стига за около 1:30 часа.
От заслон Ботев до връх Ботев
Следва финалното изкачване по маршрута от хижа Васил Левски до връх Ботев. Наклонът отново е по-сериозен, а маркировката вече е червен цвят. Пътеката лъкатуши по склона в продължение на близо час, когато излизаме на най-високия връх на Стара планина. Можем да седнем, да изпием един чай на туристическата спалня на върха, преди да продължим пътя си. Слизането може да бъде по някой от другите маршрути за изкачване на връх Ботев.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук