Подробна информация за маршрута
По този трак правим изкачване на връх Голеш (1157 м) в Гребен планина. По-голямата част от Гребен се намира в Сърбия. От българска страна има само няколко възвишения, като Голеш е най-високото от тях. Той се намира на самата граница, поради което се изисква да уведомите гранична полиция.
Най-важното за маршрута
- Началната точка е село Врабча, до което се стига с автомобил.
- Маркировка няма. Пътеката е сравнително лесно различима, но за всеки случай използвайте GPS трак.
- Питейна вода има само в селото, но преходът е кратък.
- Теренът е наполовина почвен, наполовина каменист.
- Открит/сенчест – преходът е изцяло на открито и рядко се намира сянка.
- Опасни участъци няма. Само внимавайте с пресечения терен.
- Важно – връх Голеш се намира на границата със Сърбия и е необходимо да изпратите уведомление до гранична полиция.
Възможните начални точки са две, но пътеките от тях излизат на едно и също място след 10-15 минути. Едната възможност е през селото, по пресечката вляво преди площадче с паметник, чешма и издигнати знамена. Другият започва след площадчето – между спирката и една рушаща се къща. Отбелязвам, за да не правя две различни статии за почти едно и също. Този трак е по втория, защото е по-панорамен (ако може да се нарече така), а и другият е малко по-обрасъл.
Препоръчително е да сте с гети и нещо с дълъг ръкав, защото иначе приятелите ви може да помислят, че сте срещнали мечка, особено ако се залутате. Както и да сте с високи обувки, които да държат глезена добре, защото теренът нагоре е много каменист с нестабилни камъни и шансът за изкълчване е голям.
Изкачване на връх Голеш
Всъщност, пътеката е по-точно черен път, който върви покрай дере и е най-леката част от прехода. Още в началото, иззад първото възвишение, се вижда и връх Голеш. На първия разклон тръгваме наляво, покрай ограден с бодлива тел имот. Може преди, може и след оградата, като вторият е по-малко обраслият вариант. Караме един лек глиганинг и се озоваваме на ясна пътечка, която подсича върха от юг. Това е и единствената хубава пътека и по нея ни се открива първата красива гледка.
По нея си търсим подходящо място за изкачване. Оглеждайте се за нещо като каменен бордюр, от който вдясно тръгва тясна, но ясно различима пътека нагоре, маркирана с каменни пирамидки. Най-сигурно е да се следва GPS трака, защото минава по маршрут без трънаци. Ако не внимавате, може да хванете път, който изглежда проходим, но е пълен с храсти. Бая трънинг изкарах, докато се ориентирам. Намерите ли тази точка, тръгвате нагоре и следвате върха. Много внимавайте в краката си, особено на слизане, защото наклонът е сравнително голям, а камъните не са никак стабилни, в което се убедих няколко пъти. Иначе, това финално изкачване на връх Голеш е около половин час.
На връх Голеш и вариантите след изкачването му
В крайна сметка, всички резки по крака и ръце си заслужават. Върхът е много панорамен. Въпреки че преходът е доста къс, оставаме доволни от него. Много живописни части от Сърбия и България са на нашия хоризонт. Ще забележите също, че връх Драговски камик не изглежда толкова респектиращ от тази страна.
Има много варианти за продължение. Най-близки, от село Врабча, са маршрутите до връх Стакьов камик, до село Филиповци през връх Драговски камик, както и от село Врабча до село Банкя. Екопътеката над Ждрелото на река Ерма е наблизо. Има и няколко подобни планини наоколо – Ездимирска, Стража, Любаш, както и значително по-високата Руй от другата страна на град Трън.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук