Подробна информация
Пещера „Дяволско гърло“ е пропастна пещера на възраст 175 000 години, намираща се на 1.2 км. преди с. Триград, приклещена от отвесните скали на Триградското ждрело. Тя е един от най-популярните представители на планина Родопи. Нейното страховито име и мистиката, която я обвива, привличат все повече хора всяка година.
Входът за посетители на пещерата представлява изкуствено прокопан тунел дълъг 150 метра създаден от 1970 г до 1972 г. През него се влиза в Бучащата зала, най–голямата благоустроена пещерна зала на Балканския полуостров. Дължината й е 110 м, ширина 40 м и височина 47 м. Грохотът в нея се образува от най–високия подземен водопад на Балканите със своите 60 м височина. Той е каскаден на три пада, като най-високият му пад е 42 м. Част от него посетителите могат да видят при напускането на пещерата, което се извършва през естествения й вход – 60-метрова пропаст, откъдето влизат първите й откриватели Елена Пъдарева и Никола Корчев 1961 г. Излизането от пещерата става по 288 стъпала, като след това посетителите трябва да се върнат 250 м по главният път до паркинга на входа.
Голямата загадка и до този момент остава река Триградска, която влиза в пещерата през естествения вход, минава през цялата зала и отново изчезва под земята в сифон. Появява се отново на разстояние 280 метра по права линия под формата на карстов извор.
Името на пещерата идва от това, че каквото повлече реката и го вкара в сифона, то никога не се появява навън, а остава под земята. През 1968 г. е най–голямото наводнение в района и единствения случай, при който нивото на водата се покачва 25 пъти. Тогава реката повлича и вкарва в пещерата 300 кубика дървен материал. Нито един предмет не е излязъл и затова правят експеримент и оцветяват водата. Боята се появява, но не за очакваните 7 минути, а след около 2 часа. Изчисленията определят, че за това време реката би трябвало да измине 27 км.
На 18.09.1970 г. е първият опит на водолази да проучат подводният път на реката. При експедицията загиват и двамата леководолази Сияна Люцканова и Евстатий Йовчев от Варна. Телата им са открити, а паметна плоча на водолазите е поставена на естественият вход на пещерата. Последвалите експедиции също са неуспешни.
В пещерата зимува най-голямата колония Дългокрил прилеп, която наброява от 46 000 до 60 000 прилепа и избира пещерата заради постоянната температура 8 градуса.
Дяволското гърло дава началото на различни легенди от времето на траките. Една от тях говори, че именно тук Орфей се спуска в подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си жена – Евридика.