Подробна информация за маршрута
Екопътека „Видимско пръскало“ (или Видимска екопътека) достига до втория по височина (целогодишно пълноводен) водопад в България – Видимското пръскало. Отстъпва само на Райското пръскало, което е точно от другата страна на Стара планина. Екопътеката е много живописна. Тръгва от едноименния квартал на планинското градче Априлци и през цялото време се движи покрай коритото на река Пръскалска. Маршрутът е дълъг около 6 км и дори повече, ако желаете да достигнете до самия водопад. Тракът, който съм записал, достига до панорамната площадка, от която водопадът се вижда идеално, заедно със скалистите склонове на Северен Джендем.
Най-важното за маршрута на екопътека „Видимско пръскало“
- Началната точка на маршрута е квартал Видима в Априлци, до където се стига с автомобил.
- Маркировката е синя отначало, но в един момент излиза от пътя към рида Турски рът, а на нейно място се появява зелена. Едва ли можете да се изгубите, защото няма някакви объркващи разклони.
- Питейна вода има на едно място, покрай един от кътовете за отдих.
- Открит/сенчест – През цялото време преходът до Видимското пръскало се движи през гора.
- Теренът е предимно почвен, но на места е каменист.
- Опасни участъци няма. Наклонът е доста малък и не представлява трудност.
До Видимското пръскало по Видимската екопътека
Тръгваме по екопътека „Видимско пръскало“ от станцията на една ВЕЦ в южната част на кв. Видима, където има доста място за паркиране. Минава се по близкия мост и оттам нагоре следваме изцяло каменистата пътека. Още от самото начало на туристическия маршрут впечатление ни правят изящните скулптори, изваяни от водата по нейния път надолу. Какви ли не чудновати форми и вдлъбнатини можем да видим по скалните брегове. Не сме сигурни, дали това може да се види по време на пълноводие, но в средата на август беше съвсем ясно.
На няколко пъти прекосяваме реката по различни мостове – каменни, бетонни, дървени. Ромоленето на водата, в съчетание с топлите цветове на гората ни дават нужното успокоение от градската среда. Характерно за екопътека „Видимско пръскало“ е, че на много места дървета и камъни са обвити в мъх, което придава допълнителен колорит на заобикалящия ни пейзаж.
Единственото объркване, което може да се получи по маршрута, е при сградата на водохващането. Преди нея слизат дървени парапети, които достигат до реката. Когато човек види, може да помисли, че е специално изградено за Видимската екопътека. Ясно е обозначено, че не е така, а пътят минава покрай оградата на двора.
Безспорно, кулминацията на целия преход е гледката към Северен Джендем, по който пада Видимското пръскало. За жалост, август (когато бях там) не е много подходящ за подобни гледки, но все пак си беше красиво. Представяме си как е в началото на май, с топенето на снеговете. Мястото тук се слави като края на Лавинния конус.
Маркировката продължава още нагоре, но официалният край на екопътеката е тук. Ако желаете, можете да продължите по тясна пътечка, която в последствие се изяснява. Ходенето е из доста изпочупени дървета и храсталаци и за около 40 мин. достигате до подножието на Видимското пръскало.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук