Подробна информация за маршрута
Екопътека „В царството на зелениката“ в Странджа е едно от природните богатства на България. При посещение на маршрута се дава възможност за запознаване с над 20 вида растения и животни, като 6 от тях се срещат само в Странджа. Най-популярният ендемит от тях е странджанската зеленика.
По протежение на целия маршрут има обособени 13 информационни точки. На 12 от тях, освен табели с информация за конкретни видове и процеси в природата, са създадени условия за участие в интерактивни игри, които провокират съобразителността и знанията и добавят още конкретни познания за уникалната странджанска природа. По екопътеката, сред гъстата сянка на високите букови дървета и лъскавите вечнозелени листа на зелениката, възприятията са несравними. Човек се чувства така, все едно се намира в някоя далечна, южна тропическа страна.
Най-важното за маршрута на екопътека „В царството на зелениката“
- Началната точка на екопътеката е в село Кондолово.
- Маркировката е синя, а ориентирането по маршрута е лесно.
- Питейна вода има само в селото.
- Теренът е почвен.
- Открит/сенчест – маршрутът се движи изцяло в гора.
- Опасни участъци няма.
В царството на зелениката
Познавателният маршрут „В царството на зелениката“ тръгва от село Кондолово на север и се спуска към Мързевски дол през вековна дъбово-букова гора. На около 100 метра от селото се стига до „портал“ обозначаващ началото на екопътеката. Веднага след него има разклон – по него се тръгва в ляво, през десния ще се върнете обратно до портала. През първите 15 минути, паралелно със синята маркировка, се движи и жълта маркировка – към параклис „Св. Пантелеймон“. Ако имате желание да го посетите, трябва да го направите на отиване, защото маршрутът е кръгов и връщането е от друго място.
Преходът продължава надолу по десния бряг на дола по стар коларски път, над който се надвесват вечнозелените храсти на странджанската зеленика. По бреговете на дола могат да се видят още някои типични за района растения като лавровишня, подезичест залист, колхидски джел и др.
Маршрутът прекосява няколко пъти Мързевски дол и го напуска със стръмно изкачване през вековна букова гора с храсти от странджанска зеленика. Включва се в стар горски път и достига старата овощна градина. От там се завръща в село Кондолово.
Тъй като екопътека „В царството на зелениката“ е достатъчно кратка, може да я съчетаете с близката екопътека „Марина река“.
Повече за странджанската зеленика
Зелениката цъфти най-активно от средата до края на месец май, така че това е най-подходящият период за посещение на екопътека „В царството на зелениката“. Странджанската зеленика спада към род Рододендрон (в България от този род има само още един вид – алпийската роза), сем. Пиренови (Ericaceae). Нейни „роднини“ от това семейство са пиренът, калуната, странджанската боровинка, а също и ягодовото дърво (кумарка), наскоро открито в Странджа.
Странджанската зеленика е висок вечнозелен храст със силно разклонено стъбло. Листата са лъскавозелени, едри, продълговатоланцетни и голи. Стъблото е с гладка сива кора. Цветовете са едри, лилаво-розови, събрани по върховете на клонките в чадърести съцветия. Цъфти през май. Терциерен реликт, съхранил се на територията на Европа единствено в Странджа и Кавказ. Не понася засушаване и пряка слънчева светлина. Както повечето реликти, тя е силно уязвима от измененията на средата.
Зелениката участва като подлес в гори от източен бук, източен горун и благун. Тя е влаголюбив вид, много взискателен към почвената и въздушната влажност. Вписана е в Червената книга на България и е защитена от Закона за биологичното разнообразие, както и от редица международни конвенции и споразумения.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук