Подробна информация за маршрута
Туристическият маршрут до връх Милевец в този GPS трак започва от село Киселица и е един от трите по-популярни маршрута до най-високия връх на Милевска планина. Другите са директният маршрут от село Метохия или този през село Побит камък. Този маршрут от село Киселица до връх Милевец е най-подходящ за пролетно време, защото през лятото на места обрасва с буйна растителност.
Най-важното за маршрута
- Началната точка е село Киселица, в кюстендилската община Трекляно, до което се стига по асфалтов път.
- Маркировка официално няма, но някой е маркирал от село Киселица нататък с бели ленти. Първият път, когато ходих, беше доста хубава, но към края на 2022 година вече не може да се разчита на нея. Затова имайте под ръка GPS трака.
- Питейна вода няма, затова е добре да се запасите.
- Теренът е почвен. Движим се основно по черни пътища. Към края минаваме без пътека през гора и след това по гол туфест склон.
- Открит/сенчест – половината преход минава през гора и е защитен от жарко слънце, но останалата половина не особено. Въпреки това, като изключим атаката на връх Милевец, има къде да се прикриете при нужда.
- Опасни участъци няма. Внимавайте само в последния туфест участък да не изкълчите нещо.
- Важно е да знаете, че връх Милевец е граничен. Трябва да предупредите гранична полиция за намерението си да го изкачите.
От село Киселица до връх Милевец
Село Киселица е много китно, с просторни ливади и големи овощни градини. Минаваме покрай няколко къщи и след края на селото влизаме във висока иглолистна гора. След известно време гората постепенно оредява. Движим на открито, само направо. Дотук няма шанс за объркване. След почти 3 км от началото, започва гореспоменатата бяла маркировка, която е нарядко.
След още 500 метра достигаме до един фургон, където пътят се разклонява на три. Това е и първият разклон, на който трябва да внимаваме. Поемаме средния път и пак навлизаме в гора. Оттук следенето на основния път пак е лесно, въпреки че криволичи и на места от него излизат по-малки ръкави. Но пък на много места е силно обрасъл от високи треви и е труднопроходим. По него започват да растат и борчета, така че след няколко години може да се превърне в гора.
Не се улисайте прекалено много и следете зорко маркировката, защото горе-долу на 6-ия километър от маршрута има важен разклон (Разклон 5). Маркировката поема надясно, въпреки че главният път е по-скоро наляво. Следваме нея, въпреки че и двата пътя на топографската карта изглежда да се пресичат отново. Оттук нататък се оглеждайте още повече. Първо – отново е обрасло с храсти и трябва да се заобикалят. Второ – малко след разклона маркировката се отделя от пътя, тръгва наляво през гората без пътека и не по права линия, затова следете и за белите стрелки. Наклонът се увеличава, има и паднали дървета, които допълнително затрудняват вървенето.
Това беше частта от маршрута, където трябва повече внимание. Отново сме на черен път, по който завиваме надясно и след 50-100 м излизаме на широкия гол склон към върха. Тук поемаме нагоре и следваме само склона, който е покрит с туфеста трева. След изморително изкчаване ще различим триангулачния знак на връх Милевец, при гранична пирамида 411.
Оттук се вижда цяло Краище – и сръбско и българско. За жалост ние не случихме на време и гледките ни бяха много ограничени, но със сигурност е един от най-обзорните върхове в областта. За прехода на слизане избрахме директния маршрут през гората до село Метохия, но може да удължите малко с отбиване през село Побит камък.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук