Подробна информация
Димитър Пешев е български политик и световно призната личност, която буди възхищение със своите дела. На 17.03.1943 г. той изпраща остро протестно писмо срещу депортирането на 50 хиляди български евреи в Германия. Неговият и още 43 подписа от народни представители са най-важната крачка към осуетяването на тези планове и спасението на толкова много хора. Въпреки всичките си добри дела той е свален от поста си 9 дни по-късно, а през 1945 г. дори е осъден на 15 години затвор за „фашистка дейност и антисемитизъм“. След застъпничеството на влиятелни евреи, той е освободен след 13 месеца.
През 2002 г. в родния му град Кюстендил е възстановена и превърната в музей неговата къща, която е точно копие на тази, в която е живял приживе. Тя представлява експозиция на историята, свързана със спасението на българските евреи, към Регионалния исторически музей в град Кюстендил. В нея са изложени оригинални вещи и снимки на Димитър Пешев, които предават на поколенията събитията от Втората световна война и заслугите на българския политик и неговите съграждани – Петър Михалев, Асен Суичмезов, Владимир Куртев и Иван Момчилов. Експозицията е разделена на три части.
Първата представя житейския път на Димитър Пешев – от семейната среда, в която израства, до участието му във войните. Основно е наблегнато върху образованието на политика – започва изучаването на право в Софийскя университет „Св. Климент Охридски“, което прекъсва с участието си в Първата световна война, за да го възобнови и завърши след нея. Следва работата му като съдия, прокурор и адвокат, за да достигне до избирането му за министър на правосъдието през 1935 г. и постовете, които заема след това.
Втората част от музейната изложба обхваща антиеврейската политика на България по време на Втората световна война. Гласуването и след това приемането на антисемитския Закон за защита на нацията. Споразумението за депортирането на 50 хиляди български евреи между Александър Белев и Теодор Данекер. Протестното писмо, което Пешев пише и води до дискусии за екстрадирането на евреите. Както и други дейности свързани с този период от живота на политика и неговите последователи.
Третата част разказва за живота му и този на неговите поддръжници след всички действия от периода на антисемитизъм. Съдбата, която ги спохожда, отстраняването му от длъжност, осъждането му на 15 години затвор след това, застъпничеството на евреите и освобождаването му от затвора. Наред с това е представен световният отзив на събитията, признанията, които получава от всички страни.
Къщата музей „Димитър Пешев“ е част от Регионален исторически музей – гр. Кюстендил и един от 100-те национални туристически обекта на България.