Подробна информация за маршрута
На 2.5 км от град Тополовград, в северните части на Сакар планина, се намира Тракийска и късноантична крепост и култов комплекс Палеокастро. Учени твърдят, че е най-старото култово средище в земите на траките. До него може да стигнете по два маркирани и няколко немаркирани маршрута. Тук ще опиша най-краткия и лекия от тях.
Най-важното за маршрута до култовия комплекс Палеокастро
- Началната точка е отбивка от главния път на 1 км след Тополовград в посока село Хлябово.
- Маркировката е синя и заедно с ясната пътека, не е трудно да се следва.
- Питейна вода има само край една къща в началото на маршрута.
- Теренът е предимно почвен.
- Открит/сенчест – половината преход е на открито, а другата е в гора.
- Опасни участъци няма.
Накратко за маршрута
Отбивката за култовия комплекс Палеокастро се намира 1 км изхода от Тополовград към село Хлябово, вдясно на главния път. Там има табела и е оформен малък паркинг за 4-5 коли. Маршрутът няма нужда от много описване.
Намираме се в нещо като вилна зона. Тръгва се по коларски път, който след известно време се преминава в горска пътека. Тя преминава последователно през няколко култови скални образувания. Необходими са около 45 минути лежерно ходене за да се стигне до последните скали от комплекса.
Кратко описание на култовия комплекс Палеокастро
В региона, в област от два километра, са разположени групи скали, които в централната си част оформят защитната стена на крепостта Палеокастро. Скалите образуват верига от зъбери, изложени сутрин на лъчите на изгряващото слънце. Предполага се, че мястото е използвано в древността за ритуали.
Върху скалите се отличава т. нар. „Храм на слънцето“, при който в скалите са издълбани над 150 каменни слънца (соларни дискове), а около много от тях са изрязани и слънчеви лъчи. Дисковете са с диаметър, вариращ между 20 и 90см. На това място е намерена „главата слънце“, която се съхранява сега в Ямболския окръжен исторически музей. Някои са склонни да я оприличат на човешка фигура, други виждат в нея „крилат диск“, каквито често се срещат в източното изкуство и най-вече в Персия. Подобни скални зъбери са намирани на много места в Сакар, но на нито едно от тях няма подобни кръгове.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук