Подробна информация за маршрута
Марщрутът от село Ломница до връх Арамлия през село Чудинци не е толкова популярен за изкачване на най-високия връх на Чудинска планина. Най-често се избира „долния“ път за изкачване през село Гурбановци. Този маршрут през Чудинци е една идея по-оплетен. Разлика в дължината почти няма, което е добра предпоставка да направим кръгов преход.
Най-важното за маршрута към връх Арамлия през Чудинци
- Началната точка е кюстендилското село Ломница (да не отидете до трънското), до което се стига с автомобил.
- Маркировка няма. Където има черни пътища, на места се образуват плетеници, а където няма – няма и пътека и на места е гъсто обрасло. Не може да се напише адекватно описание, затова използването на GPS трака е задължително. Дори към края служи по-скоро за ориентир, защото има участъци, където трябва да се прецени откъде да се премине на място.
- Питейна вода има на едно място в село Чудинци.
- Теренът е мек почвен, като се върви основно по черни пътища.
- Открит/сенчест – по-голямата част от маршрута минава през гора.
- Важно е да предупредите гранична полиция за намерението да го изкачвате, тъй като се намира на границата със Сърбия.
- Имайте предвид, че към края на места маршрутът е доста обрасъл, затова носете дрехи с дълги ръкави и крачоли, ако имате и гети.
От Ломница до Чудинския манастир
Тръгваме от село Ломница към връх Арамлия по черен път до почти обезлюдените села Чудинци и Гурбановци, навътре в Чудинска планина. Още на първия разклон завиваме надясно и тръгваме нагоре, в посока село Чудинци. Най-добрият ориентир, който можем да имаме, са Чудинска река и рида, които се падат от лявата ни страна. До селото се движим точно покрай тях, над коритото на реката, което е един дълбок улей. През цялото време, до село Чудинци, трябва да са ни от лявата страна. В самото село има чешма край единствената къща, която изглежда обитаема.
До село Чудинци имаме 5.5 км ходене, след което навлизаме в гора. Около 3 км след селото сме на кръстопът, по който поемаме надясно. Не след дълго достигаме разклона за Чудинския манастир „Св. Пантелеймон“. Надясно, на 500 метра, се намира старата църква, която не е действаща и бавно тече неговата разруха.
От Чудинския манастир връх Арамлия
Връщаме се и продължаваме по левия ръкав на пътя, който ту влиза, ту излиза от гора. Горе-долу оттук започват предизвикателствата, които растителността ни предлага. На няколко места и пътят се преплита с други. Нуждата от по-често взиране в GPS-а е наложителна. Ако можем, не изпускаме пътя от очи, колкото и да не личи на моменти и колкото да е обрасъл дръвчета. Където не можем да минем по него, заобикаляме малко и пак се връщаме до него. Ще излезем на един обширен полегат склон, откъдето се вижда вишката преди връх Арамлия, която можем да ползваме като ориентир.
След него се навлиза широколистна гора, после се излиза за 200-300 метра и отново гора, този път иглолистна. Когато в нея стигнем до нов разклон, поемаме по левия ръкав. 200 м по-късно можем да се замислим вече за изкачване негоре. Намираме си удобно място и тръгваме без пътека. Тук е по-трънливо и няма обозначено място за изкачването, така че където намерите за най-добре.
Като излезете на билото, лесно различавате вишката и се запътвате към нея. Това не е връх Арамлия. Той е веднага след нея. Ще останете очаровани от гледката, която е предимно към Сърбия. Ние лично не очаквахме това, което ни предложи най-високия връх на Чудинска планина.
Ако не искате да слизаето от връх Арамлия през село Чудинци, може да го направите по маршрута през село Гурбановци. Получава се хубав кръгов маршрут.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук