Подробна информация за маршрута
В този маршрут свързваме две емблематични за България места – открития етнографски музей „Етъра“ в Габрово и историческия връх Шипка. А бонус към това е красивия Соколски манастир „Успение Богородично“, покрай който минава пътеката. Общата дължина на прехода е около 8.5 км, които аз изминах за 3 часа и 15 минути със средно темпо и доста кратки спирания за снимки. Денивелацията е 908 м положителна и 122 м отрицателна. Опасности няма.
От Етъра до Шипка
По маршрута от Етъра до връх Шипка срещнах няколко смесени групи от възрастни с деца. Това потвърждава впечатлението ми, че маршрутът е подходящ и за тях. Началото на пътеката е точно срещу входа на комплекс „Етъра“, от другата страна на пътя. Първите стъпки са сякаш в нищото, но само след малко се влиза в гората, където пътеката е ясна и прави маркировката почти излишна. А тя е отлична и почти през целия преход е синя и зелена. Към края ползваме шосето на Шипченския проход само със сини маркери, а за капак може да се качим и без маркировка по стъпалата до паметника на връх Шипка, ако имаме още крака.
След първоначалното изкачване в гората над Етъра, излизаме на асфалтиран път, който преминава покрай Соколския манастир. Скоро след него пътят става черен, а след това преминава в пътека. След час и половина пресичаме асфалтов път и отново продължаваме в гората. До излизане на шосето на прохода ни остават още около 1 час и 15 минути, а оттам до връх Шипка е само половин час. Има две чешми по пътя. Първата е малко след Соколския манастир, точно на пътеката. Другата е в подножието на върха, за която трябва да се отделите от пътеката. Разбира се, на паркинга под върха може да си купите вода от заведенията, ако се наложи. Маршрутът ви осигурява доста сянка, освен в последния пасаж по шосето, но той е кратък.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук