Подробна информация за маршрута
Село Рибарица е най-удобният изходен пункт за хижа Бенковски, а маршрутът през местността Костина е по-непопулярният от двата. Аз лично го предпочитам пред маршрута до хижа Бенковски през река Зеводна, защото е по-разнообразен и дори участъците с асфалтов и коларски път са по-приятни за вървене, отколкото тези на другия маршрут. Единственият недостатък е един по-стръмен участък, където трябва да се внимава за маркировката и който във влажни периоди не е най-подходящият избор.
Най-важното за маршрута от село Рибарица до хижа Бенковски през местността Костина
- Началната точка е отбивката за местността Костина в село Рибарица. С автомобил може да се спести доста. Асфалтов път има до 4-ия километър, а с офроуд автомобил може да се стигне до 7-ия километър, където е границата на НП „Централен Балкан“.
- Маркировката е добра, но има две-три места, където, не че липсва, но трябва да се внимава за нея. Мога да обобщя така – ако 5 минути не срещате маркировка, върнете се.
- Питейна вода има само в местността Костина, малко след Кървавото кладенче.
- Теренът през първите 4 километра е асфалт, следващите 4 е коларски път с трошенокаменна настилка, а остатъка е по горска пътека.
- Открит/сенчест – като изключим първия час, остатъкът се движи през гора, която в началото е малко рехава.
- Опасни участъци не мога да кажа, че има. Все пак обръщам внимание, че последният участък е стръмен и във влажно време може да е проблем.
От село Рибарица през Костина до хижа Бенковски
Тръгваме за хижа Бенковски по пътя от Рибарица към местността Костина. Движим се по асфалтов път и основно впечатление ни правят някои доста добре поддържани къщи. След около час достигаме до Костина, където всеки родолюбец е длъжен да се отбие и отдаде почит пред Кървавото кладенче – лобното място на Георги Бенковски, което се намира на стотина метра встрани от пътя. На около 150 метра напред по реката има мостче, където е единствената чешма по маршрута.
Асфалтът скоро преминава в коларски път, който е сравнително приятен за вървене, като за коларски път. Скоро сме на разклона, където надясно е маршрутът за село Дивчовото, а ние сме наляво. След по-малко от час достигаме до границата на НП „Централен Балкан“. Вляво пътят продължава, препречен от бариера за автомобилите, а вдясно излиза пряка, но стръмна пътека, която отново излиза на пътя. Десетина минути след това трябва да внимаваме, защото пътят завива по мост надясно, а преди това от него излиза пътека, която лесно може да пропуснете, защото е избуяла с коприва. Ясно различима е, но ако сте се вглъбили в някаква мисъл или разговор, лесно може да пропуснете.
Тук наклонът се увеличава и започва да се изкачва по Братанишкото било. След близо половин час идва момент, на който ще обърна внимание. Тук лесно може да се заблудите, че се продължава напред, докато пътеката рязко тръгва вляво и нагоре. Маркировката не е супер ясна и няма стрелки на това място. 15 минути след това има още един разклон, на който трябва да се внимава. Когато минавах, табелата беше паднала, а точно тук маркировка липсваше. Още малко стръмно изкачване и наклонът на пътеката рязко намаля. Съвсем скоро след това излизаме край хижа Бенковски.
Варианти за продължение на прехода
Ако не искате да се връщате по същия път към село Рибарица, може да предприемете слизане по другия път от хижа Бенковски през река Заводна. Има и много други варианти за продължение на прехода. Може да изберете продължение към хижа Вежен, изкачване на връх Вежен, връх Братаница, връх Тетевенска Баба, или по-дълги начинания като хижа Момина поляна, хижа Ехо и хижа Паскал, както и слизане южно от Стара планина към Копривщица или село Антон.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук