Подробна информация за маршрута
Класическо качване до хижа Козя стена от юг. Тръгва се от центъра на село Христо Даново по зелена маркировка – в началото по асфалт за около 4 км (~1:15 ч. ходене), който свършва на военно поделение, където има уширение за автомобили, т.е. бихте могли да паркирате колата си там, а после продължава по черен път покрай река Дамлъ дере. При разклонения се следи винаги пътя по коритото на реката. Покрай него има множество чешми, от които можете да си налеете вода, но последната ви възможност да го сторите е преди да започне стръмното изкачване, когато пътеката се дели от пътя, както е описано по-долу.
След пресичането на втория новоотлят бетонен мост, до който се достига за около 1:30 ч. нормален ход от военното поделение, пътят продължава напред към хижа Ехо, а в дясно от него се отделя пътеката за хижата, която започва да се изкачва стръмно нагоре. Разклонът е добре маркиран с табели – от него до хижата има още около 1:30-2:00 часа сериозно изкачване. Пътеката се движи изцяло в горския пояс, като излиза на билото непосредствено под хижата. Общата денивелация на прехода е 1350 м изкачване и 350 м слизане.
ВНИМАНИЕ:
- През зимата този маршрут е най-добрият и препоръчителен подход към хижа Козя стена!
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук