Подробна информация за маршрута
Местността Беклемето е най-удобният изходен пункт за достигане до хижа Козя стена. Това е класически преход по билото на Стара планина – открит, с плавни извивки нагоре-надолу и просторни гледки във всички посоки. Изминаването не е толкова натоварващо ако не решите да преминете през връх Козя стена, който е една от атракциите на маршрута. Някои го наричат Старопланинското Конче, правейки аналогия с Кончето в Пирин заради скалния ръб с метално въже, по който се преминава (все пак, за уточнение, „оригиналното“ Старопланинско Конче си остава това между върховете Братаница и Пъпа, западно от връх Вежен). Официално лятната туристическа маркировка не преминава през връх Козя стена, както е записан тракът, но в описанието ще споделя няколко думи и за него.
Най-важното за маршрута
- Началната точка е местността Беклемето, която се намира на най-високата точка на прохода Троян-Кърнаре и до нея се стига с автомобил.
- Маркировката е червен цвят и е в добро състояние.
- Питейна вода по маршрута няма.
- Теренът е предимно почвен, на места премесен с камъни. Отварям скоба, че ако решите да минавате през връх Козя стена, теренът там е скалист и силно пресечен.
- Открит/сенчест – маршрутът се движи изцяло на открито по билото на Стара планина.
- Опасни участъци има, ако минавате през връх Козя стена, но са подсигурени с метално въже. Все пак хората със страх от височини трябва да помислят добре преди да изберат този вариант.
От Беклемето до хижа Козя стена
Тръгваме от Беклемето в посока хижа Козя стена на изток по широк черен път. След 15-20 минути пътят свършва и преминава към пътека. Тук сме на разклон, където пътеката се разделя на „зимен“ и „летен“ маршрут. Трябва да изберем дали да изкачим отсрещния връх или да го заобиколим. Тракът е записан по летния и съответно подсича върха. След още 45 минути сме от другата му страна и насреща ни е връх Козя стена.
Тук имаме същите възможности – „зимен“ и „летен“ път. Отварям скоба, че в този случай, зимният вариант е с по-висока степен на трудност. Както е записано в трака, ние продължаваме по летния маршрут, но по-долу ще опиша преминаването през връх Козя стена. Заобикаляме го и се изкачваме до малката седловина отсреща между връх Баба (Боба) и съседния безименен връх. Общо до тук времетраенето е 1:45 часа.
Хижа Козя стена вече се вижда. Изглежда близо, но в действителност имаме още 45 минути до нея. Наклонът тук се обръща и е само надолу. Пътеката подсича както връх Баба, така и съседния връх Кучето. Минава покрай паметника на Петко Дачев и не след дълго стигаме до хижата. Общо от Беклемето до хижа Козя стена са 2:30 часа.
Ако изберете скалния ръб с металното въже и връх Козя стена
Преминаването през връх Козя стена добавя още поне половин час към времетраенето на прехода, но пък изживяването и гледките си струват. Целият участък с метално въже е дълъг около 400 метра и преминаването е по-бавно и внимателно.
След кратко стръмно изкачване достигаме до билната точка на връх Козя стена, който е малко по-напред. Тук теренът е силно пресечен, но все още безопасен. На места няма точно обособена пътека, но билото се следва лесно. От дясната ни страна склоновете са отвесни, а белите скали представляват красива гледка на фона на зеления Балкан. След връх Козя стена имаме кратко спускане, последвано от кратко и стръмно изкачване.
Тук е началото на металното въже. Теренът насреща е изцяло скалист и още по-пресечен. Първоначално не се усеща нуждата от използване на въжето. Ръбът е широк и достатъчно безопасен. В един момент обаче необходимостта от въжето става осезаема. Ръбът се стеснява и започва спускане надолу, при което трябва да внимаваме много и да се държим здраво. Ако сте били на Кончето в Пирин – има сходни опасни места. Значително по-малко са, но въпреки това изискват сериозно внимание.
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук