Подробна информация за маршрута
От хижа Хайдушка песен се хваща жълтата туристическа маркировка за хижа Ехо, която пресича малката рекичка и започва стръмно да се катери нагоре в гората. Минава покрай няколко вили, където трябва да се внимава да не се изгуби пътеката, защото около тях не е много ясна. Малко след като се подминат двете последни вилни къщички от ляво и от дясно, пътят завива надясно, но пътеката продължава да се изкачва по хребета в ляво – разклонът е белязан с желон с табела, който понякога не се забелязва заради заобикалящите го храсти. Дотук се достига за около 30 минути.
Изкачването нагоре се случва в букова гора, част от резервата „Козя стена”, като след около още 30 минути се излиза на разлята папратова поляна. Там пътеката продължава в дясно на поляната, навлиза за кратко в гора и излиза на открито, откъдето се откриват гледки към централното било на Стара планина. Пътеката се изкачва постепенно, като се движи по края на гората и подсича острите съседни върхове от хребета на вр. Кашка. След около 1:00 ч. пътеката достига централното било при вр. Ушите, откъдето се дели на две – на запад за хижа Ехо, а на изток – за хижа Козя стена. Оттам до хижа Козя стена се следва червената билна маркировка в източна посока още около 1:30 ч.
Общата денивелация, която изминавате по този маршрут, е +1100/-450 м.
ВНИМАНИЕ:
- В даден момент след връх Ушите в посока хижа Козя стена пътеката се дели на две – „опасна“, която минава по самото било, и „безопасна“, която се спуска от юг и се движи по ръба на гората. „Опасната“ пътека пресича няколко пъти билото и е доста панорамна, но не е за предпочитане при дъжд, защото е тясна и доста хлъзгава. „Безопасната” пътека е богата на растителен свят, като на места е обрасла. Тя се отделя от билото, слиза почти до горския пояс и се качва обратно нагоре, като на места през нея преминават свлачища, така че също трябва да се преминава в повишено внимание.
- По време на целия преход няма откъде да се снабдите с вода, така че е добре да си напълните най-късно на хижа Хайдушка песен!
- Преходът е на открито в по-голямата си част и не се препоръчва при лоши метеорологични условия като бури и ураганни ветрове!
- През зимата след достигането на подножието на връх Кашка преходът е технически труден заради изложеността си на вятър, който създава снежни преспи и фирнова снега!
- При снежна планина не поемайте по него без предварителна подготовка и без наличие на добра зимна екипировка!
Не забравяй планинската застраховка! Застраховай се лесно и удобно за 5 минути без да обикаляш офиси! Твоята сигурност сега е на ниска цена Калкулирай цената тук